Sanktuarium Maryjne w Studzienicznej
Sanktuarium znajduje się w części Augustowa – Studzienicznej. Miejsce to początkowo znajdowało się na wyspie, która z lądem została połączona w XIX wieku poprzez groblę. Kult maryjny rozpoczął się tu w XVII wieku wraz z przywiezieniem do Augustowa obrazu Maryi. Według lokalnych zapisów powstanie sanktuarium wiąże się z przybyciem w 1772 roku pustelnika - Wincentego Morawskiego - który zbudował tu drewnianą kaplicę.
Pustelnik kilka lat po przybyciu do Studzienicznej uzyskał prawo do udzielania odpustów, w których od XVIII wieku sukcesywnie brało udział coraz więcej wiernych. Lokalni mieszkańcy uważali, że studnia znajdująca się obok kapliczki ma właściwości uzdrawiające. Stąd też wzięła się nazwa miejsca, w którym dziś położone jest sanktuarium.
Popularność tego miejsca zaczęła wzrastać w XIX wieku. Do Studzienicznej przybywali pielgrzymi zarówno z bliższych, jak i dalszych miejscowości. Według szacunków liczba wiernych, którzy odwiedzili sanktuarium w 1905 roku wyniosła aż 40 tysięcy.
Podczas uroczystości religijnych odbywały się różne czynności takie jak: składanie ofiar z przedmiotów codziennego użytku oraz obmywanie wodą. Wraz z końcem XIX wieku do sanktuarium wierni zaczęli przybywać z krzyżami i chorągwiami.
W 1838 roku studzieniczny kościół został parafią Szczebrza. Nową drewnianą kaplicę zbudowano w roku 1847. W 1870 roku w miejscu pierwszej drewnianej kapliczki postawiono świątynię murowaną. W tym okresie powstała tu także samodzielna parafia Matki Bożej Szkaplerznej.
Wraz z biegiem czasu rosła liczba wiernych przybywających do Studzienicznej na odpust. Co ciekawe, ze względu na sytuacje polityczne, uroczystości miały niekiedy charakter nie tylko religijny, ale również patriotyczny.
Na wyjątkowość tego miejsca wpływa fakt, iż sanktuarium odwiedziły tak znane osobistości jak prymas Stefan Wyszyński, Jan Paweł II oraz Lech Wałęsa. W sanktuarium znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jej powszechna nazwa to obraz Matki Bożej Studzienczańskiej.
W 1980 sanktuarium umieszczono w rejestrze zabytków. W jego okolicy znajdują się również: dwa pomniki przyrody (jesion wyniosły, dąb szypułkowy), XIX-wieczny zabytkowy cmentarz parafialny oraz pomnik upamiętniający odwiedziny Jana Pawła II.