Jezioro Staw Wojciech
Jezioro Staw Wojciech to akwen w gminie Augustów, znane także pod nazwą Staw Wojciechowski lub Staw Wojciech. W przeszłości nazywano je Królewek, od słowa oznaczającego kręte. Zgodnie ze spisem wód stojących, opracowanym przez Komisję Nazw Miejscowości i obiektów Fizjograficznych, ten zbiornik wodny jest kwalifikowany jako staw. Wojciech to jezioro rynnowe. Leży na wysokości 121,8 m n.p.m, jego długość wynosi 1 km, szerokość 200 m. Powierzchnia, którą zajmuje to 22,6 ha. Długość linii brzegowej wynosi około 2,4 kilometra. Jezioro otaczają lasy Puszczy Augustowskiej.
Akwen mieści się w północno-wschodniej części Augustowa, nazywanej również Wojciech. Od miasta dzieli go około 7 kilometrów. Od zachodu, za pośrednictwem niewielkiego cieku wodnego o nazwie Królowka, jest połączone z Jeziorem Augustowskim Białym. W jeziorze wyróżniane są trzy tonie: do Fryca, do Zbieraja, Wądołek. Gatunki ryb żyjących w jeziorze to przede wszystkim: sandacz,węgorz, płoć, leszcz, sielawa, sieja, sum, miętus, karp i stynka.
Około 1912 roku Wojciech został odgrodzony od Stawu Studzieniczańskiego groblą. Została poprowadzona po niej szosa z Augustowa do Sejn. Obecnie w tym miejscu znajduje się droga krajowa nr 16. Pomiędzy Stawem Wojciecha a Jeziorem Studzienicznym znajduje się Sanktuarium Maryjne Studzieniczne.