Jezioro Sajno

Jezioro Sajno położone jest niespełna 3 km od centrum Augustowa. Największe z grupy tak zwanych jezior augustowskich. Mówi się, że jego nazwa pochodzi z języka jaćwieskiego i oznacza mniej więcej tyle co nurt rzeczny (przez środek zbiornika przebiega silny nurt). Sajno leży na wysokości 118,7 m n.p.m, ma długość ponad 7 kilometrów i szerokość ponad jednego kilometra. Jego powierzchnia to 531 ha. Linia brzegowa w większości miejsc jest dość stroma i choć sprawia wrażenie niezbyt zróżnicowanej, posiada liczne zakola i cyple pomagające w wędkarstwie. Sajno ze wszystkich stron otoczone jest lasami Puszczy Perstuńskiej, podlegającej pod kompleksy leśne Puszczy Augustowskiej.

Od wschodu Sajno łączy się z jeziorkiem Sajenek, a w północnej części jeziora znajduje się ujście Kanału Bystrego. Po stronie południowo-zachodniej wypływa z niego rzeczka Sajownica (odcinek rzeki Netty).

Przy północnej linii brzegowej jeziora Sajno znajduje się bardzo dużo ośrodków wypoczynkowych, kwater oraz miejsc kempingowych. Na brzegu południowym znajdują się głównie wytyczone miejsca na pola namiotowe. Ponadto akwen posiada także zorganizowane kąpieliska przeznaczone dla turystów.