Jezioro Rospuda Augustowska
Jest to jedno z malowniczych augustowskich jezior. Jego całkowita powierzchnia wynosi 104 ha, długość linii brzegowej to ponad 6 km, zaś maksymalna głębokość - 10,5 km.
Niekwestionowanym walorem tego miejsca jest jego otoczenie. Linia brzegowa w całości jest porośnięta lasem. Jezioro łączy się z rzeką Rospudą (na północy) i jeziorem Necko (na południu). Nazwa jeziora wzięła się z jaćwieskiego słowa "dau-spuda", które oznaczyło "ciśnienie". Z czasem forma ta została uproszczona do obecnej nazwy. Rospuda Augustowska należy do Obszaru Chronionego Krajobrazu "Puszcza i Jeziora Augustowskiego" i "Dolina Rospudy". W okresie letnim na jeziorze obowiązuje zakaz poruszania się po nim jednostkami pływającymi przy użyciu silnika spalinowego. W jeziorze można spotkać wiele gatunków ryb. Żyje tam m.in. szczupak, okoń i sum. W okolicy akwenu istnieje zaledwie kilka obiektów wypoczynkowych. Jednak jest to miejsce często odwiedzane przez turystów. Na jednym z jego półwyspów znajduje się pole namiotowe i domki letniskowe. Często odbywają się tu rejsy gondolami oraz katamaranem, a na miłośników wycieczek rowerowych czeka położony wzdłuż linii brzegowej niebieski szlak rowerowy.
Puszcza Augustowska jest jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Jest to jedyny tak duży obszar leśny Suwalszczyzny zachowany po dawnych puszczach jaćwieskich. W większości położona jest na terenie naszego kraju, jednak część terenów puszczy należy do Białorusi i Litwy. Jej powierzchnia to ponad 1100km². Rozciąga się od doliny górnej Biebrzy po południowe krawędzie Pojezierza Wschodniosuwalskiego. Przez jej zachodnie fragmentach biegnie międzynarodowa szosa nr 8. Dodatkowo w jej obrębie znajduje się całe Pojezierze Augustowskie wraz z jeziorami. W skład największych z nich wchodzą: Wigry (21,87km²), Sajno (5,25km²), Białe Augustowskie (4,85km²) oraz Serwy (4,60km²). Do najbardziej znanych i jednocześnie największych rzek na tym terenie można zaliczyć Rospudę, Bliznę oraz Czarną Hańczę z dopływami. Te akweny wodne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród miłośników żeglarstwa, kajakarstwa czy też wędkarstwa. Na terenie Puszczy Augustowskiej znajduje się wiele obszarów objętych ochroną. Najważniejszym z nich jest Wigierski Park Narodowy. Poza tym, utworzone zostały tu inne rezerwaty florystyczno-faunistyczne oraz krajobrazowe.